Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

Cukrzyca: czy konopie mogą być pomocne w jej leczeniu?

MaxHemp_Divider_Dots

W 2005r. Amerykańskie Stowarzyszenie Na Rzecz Medycznej Marihuany (AAMC) przeprowadziło badania, na podstawie których wyciągnięte zostały m.in. następujące wnioski:

  • kannabinoidy przyczyniają się do stabilizacji poziomu cukru we krwi,
  • kannabinoidy wykazują działanie przeciwzapalne – jest to ważne pod kątem niektórych objawów cukrzycowych związanych z układem krwionośnym,
  • kannabinoidy działają neuroprotekcyjnie,
  • działanie antyspazmatyczne kannabinoidów jest pomocne przy redukcji bólu neuropatycznego i żołądkowo-jelitowego,
  • kannabinoidy wykazują działanie rozszerzające naczynia krwionośne – lepszy obieg tlenu w organizmie pomaga przeciwdziałać np. mrowieniu w kończynach.

To właśnie te wnioski sugerują, że terapia kannabinoidowa może być skuteczna w leczeniu objawów często kojarzonym z cukrzycą. To dobra informacja szczególnie dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II, czyli tych stanowiących 90% wszystkich przypadków cukrzycy.

Skąd taka skuteczność?

Odpowiedzią na to pytanie zdaje się być zrozumienie istoty układu endokannabinoidowego, czyli wewnętrznego systemu kannabinoidowego, który występuje w organizmie człowieka. Według NORML ( the National Organization for the Reform of Marijuana Laws – Narodowa Organizacja na Rzecz Reformy Prawa Konopnego) układ ten jest „być może najważniejszym psychologicznym systemem stanowiącym i zarządzającym zdrowiem człowieka”.

Wewnętrzne kannabinoidy i ich receptory są znajdywane w całym ciele: w mózgu, narządach, tkance łącznej, gruczołach oraz komórkach odpornościowych. W każdej tkance układ kannabinoidowy spełnia rożne zadania, jednak jego cel jest zawsze jeden – homeostaza, doprowadzenie do stabilizacji wewnętrznego środowiska, pomimo wahań zahodzących w środowisku zewnętrznym. Kannabinoidy wpływają na homeostazę na każdym poziomie biologicznego życia (…)”.

To ze względu na te właściwości układu endokannabinoidowego uważa się, że regularne przyjmowanie niewielkich ilości kannabinoidów może być wsparciem dla całego organizmu człowieka, zwłaszcza w kontekście jego możliwości samoleczenia.

Czy to bezpieczne?

Terapia przy użyciu kannabinoidów jest terapią bardzo bezpieczną, jednak w przypadku cukrzycy istnieje – co prawda bardzo niewielkie – ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Efekt ten w przypadku cukrzyków może być niebezpieczny, jeśli pozostanie niezauważony, dlatego poziom cukru powinien być pod stałą kontrolą.

Reasumując: marihuana może pomóc zredukować poziom glukozy we krwi, wpłynąć na poprawę samopoczucia i uwolnić od bólu, ale trzeba być ostrożnym i świadomym podczas jej stosowania.

MaxHemp_Divider_Dots
Translate »