Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

Fakty i mity o medycznej marihuanie

MaxHemp_Divider_Dots

Mimo tego, że konopie od tysięcy lat wykorzystywane były w celach medycznych, przez ostatnich 60 lat próbowano zadbać o jej ich sławę. W tym miejscu będziemy rozprawiać się z mitami, jakie narosły wokół rośliny, która wykazuje szereg właściwości medycznych i prozdrowotnych.

Marihuana jest panaceum

To nieprawda. Marihuana nie jest panaceum, choć wykazuje ogromne właściwości prozdrowotne. Dowodzą temu zarówno badania kliniczne z udziałem pacjentów, badania na liniach komórkowych, badania na zwierzętach, jak i doświadczenia samych pacjentów. Udokumentowanych własności leczniczych konopi jest wciąż mniej niż realnych obserwacji pacjentów, ale wynika z nich m.in., że marihuana jest pomocna przy redukcji bólu, objawach spastyczności mięśni, redukcji nudności i wymiotów.

Marihuana nie jest lekiem

To prawda. Marihuana nie jest lekiem, tak jak lekiem nie jest np. mięta. To roślina, której składniki (tzw. kannabinoidy) wykazują działanie prozdrowotne. Choć nie jest lekiem objętym patentem ani nazwą handlową, marihuana (a także produkty jej pochodzenia) posiada udokumentowane badaniami naukowymi właściwości lecznicze: pomaga w leczeniu padaczki lekoopornej, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń neurologicznych, w zwalczaniu chronicznego bólu, działa przeciwzapalnie.

Za leczenie marihuaną można iść do więzienia

To prawda. Prawo w Polsce przewiduje karę więzienia za posiadanie marihuany – nawet, kiedy jest ona stosowana w celach medycznych i jest poparta sugestią lekarza. Co ciekawe, dzieje się tak pomimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o „braku uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy jest to uzasadnione względami medycznymi”. Jedyną szansą na legalne stosowanie marihuany medycznej jest zakup suszu konopi indyjskich w aptece lub stosowanie preparatów, które nie posiadają zakazanego w Polsce składnika: THC.

Można uzyskać pozwolenie na stosowanie medycznej marihuany w Polsce

To prawda. Na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii lekarze w Polsce mogą przepisywać, a pacjenci – wykorzystywać w terapii susz konopi indyjskich z zawartością THC powyżej 0,2%. Istnieje także procedura importu docelowego, która zakłada taką drogę: wystawienie zapotrzebowania/recepty przez lekarza prowadzącego -> podpisanie zapaotrzebowania przez konsultanta krajowego lub wojewódzkiego w dziedzinie właściwej leczeniu -> uzyskanie zgody od Ministerstwa Zdrowia -> złożenie recepty w hurtowni farmaceutycznej lub aptece -> czas oczekiwania na sprowadzenie leku z zagranicy.

Marihuana medyczna jest w Polsce refundowana

To prawda. Niestety: tylko częściowa. Ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia 8.03.2016r. refundacja nie jest łatwa do uzyskania i wiąże się z przejściem przez procedurę importu docelowego, który trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Na szczęście istnieje też coraz więcej fundacji, które refundują leczenie medyczną marihuaną: spis takich fundacji znajdziesz >TUTAJ<

Czy marihuana prowadzi do rozwoju schizofrenii?

To nieprawda. Naukowcy z Medycznej Szkoły Harvardu piszą, iż „nie znaleziono jednoznacznych dowodów aby potwierdzić, że zażywanie konopi może prowadzić do psychozy”. Jest to jednak jeden z najczęściej powielanych mitów na temat marihuany. Co więcej – nowe badania naukowe wykazują, że terapia medyczną marihuaną, o ile jest prowadzona odpowiedzialnie, może stanowić dobry rodzaj terapii pacjentów psychiatrycznych.

Czy marihuana prowadzi do używania innych substancji?

To nieprawda. Badania naukowców z Uniwersytetu Wiktorii wykazały, że że 87% respondentów zastępuje marihuaną alkohol, leki na receptę lub inne narkotyki. Dane pokazały również, że respondenci w grupie wiekowej poniżej 40 r.ż. zastępują marihuaną wszystkie trzy substancje. Oznacza to, że młodzi ludzie próbowali innych narkotyków przed marihuaną, a następnie uznali, że marihuana jest bezpieczniejsza i zdrowsza niż badane alternatywy. Tak czy inaczej, te dowody odrzucają marihuanę jako furtkę do narkotyków.

Legalizacja medycznej marihuany spowoduje wzrost użycia rekreacyjnego

To nieprawda. Marihuana jako lek stosowana była od tysięcy lat. To jej rekreacyjne stosowanie spowodowało przypadkowe odkrycie wielu nowych, leczniczych właściwości. Legalizacja medycznej marihuany to sposób na ograniczenie tzw. czarnego rynku i spadek przestępczości. Użytkownicy rekreacyjni są nimi pomimo zakazu prawnego, a ci, którzy nie uznają marihuany – nie zaczną jej używać nawet, gdyby była legalna.

Leczenie medyczną marihuaną jest niebezpieczne, bo powoduje tzw. haj

To nieprawda. Kannabinoidy zawarte w marihuanie są bardzo bezpiecznymi substancjami. Żadne badania na świecie nie potwierdziły dawki śmiertelnej. Nie ma zanotowanych żadnych przypadków zgonów z powodu stosowania marihuany. Efekt tzw. haju jest związany z jednym z kannabinoidów: THC – jest to substancja o działaniu psychoaktywnym, która może powodować odczucia narkotyczne. Można ich uniknąć wprowadzając do terapii CBD, czyli kannabidiol – związek zawarty w marihuanie, który znosi psychoaktywne działanie THC.

Marihuana powoduje raka płuc

To nieprawda. Nie marihuana powoduje raka płuc, ale palenie jej w postaci tzw. skręta, czyli papierosa z dodatkiem suszu faktycznie nie działa korzystnie na nasze zdrowie. Substancje smoliste, które wytwarzają się w procesie spalania, są szkodliwe dla organizmu, dlatego rekomendowaną metodą wziewnej podaży konopi jest waporyzacja.

Marihuana powoduje wzrost agresji

To nieprawda. Jest wprost przeciwnie: kannabinoidy powodują wyciszenie i uspokojenie – nie wykazują działania silnie pobudzającego. Nie bez powodu rekreacyjne użycie marihuany zostało spopularyzowane przez … pokojowo nastawionych hippisów!

Lekarze boją się leczyć medyczną marihuaną

To prawda. W Polsce wciąż niewielu jest lekarzy, którzy podejmują się terapii przy użyciu cannabis, ale ich ilość stale rośnie. W anonimowej ankiecie aż 75% lekarzy zadeklarowało, że chciałoby stosować kannabinoidy w leczeniu bólów nowotworowych, jednak prawie połowa z nich boi się „znacznych sprzeciwów społecznych”. Sytuacja uległa nieznacznej poprawie od czasu ogłoszenia legalizacji medycznej marihuany, jednak wciąż ilość lekarzy stosujących tę formę leczenia jest znacznie mniejsza niż faktyczne zapotrzebowanie.

Marihuana medyczna nie nadaje się do leczenia dzieci

To nieprawda. W przypadku leczenia małych pacjentów zawsze dochodzi do pewnej kontrowersji. Warto jednak pamiętać, że dzieci poddawane terapii cannabis są pacjentami, którym najczęściej medycyna akademicka nie ma już nic do zaproponowania. Przykładów dzieci chorych na np. lekooporną postać padaczki jest bardzo wiele – w ich przypadku terapia kannabinoidami jest niemal konieczna… a na pewno bardzo porządana!

MaxHemp_Divider_Dots
Translate »