Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

Marihuana a neuropatia

MaxHemp_Divider_Dots

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA) oraz z Medical Center w Sacramento (USA) przeprowadzili badania z użyciem marihuany na pacjentach cierpiących z powodu uszkodzeń rdzenia kręgowego. Wykazali w ten sposób, że waporyzowanie marihuany istotnie zmniejsza ból neuropatyczny.
W badaniu wzięło udział 42 pacjentów z bólami neuropatycznymi, którzy wcześniej nie wykazali pożądanej reakcji na leczenie standardowymi lekami przeciwbólowymi. Pacjentów poddano terapii marihuaną: każdy z nich w ciągał po 4 dawki zawierające kolejno 6,7% THC, 2,9% THC oraz dawki bez THC (placebo). Po trzech godzinach próbę powtarzano.

Aktualne badania potwierdzają nasze wcześniejsze poszukiwania i wyniki, że marihuana jest obiecującym sposobem leczenia w wybranych syndromach bólu spowodowanych kontuzjami bądź chorobami układu nerwowego” – tak swoje badanie podsumowali naukowcy. Z ich eksperymentu wynika, że u pacjentów odnotowano znaczącą odpowiedź przeciwbólową po poddaniu ich działaniu wyższego i niższego stężenia THC w waporyzowanej marihuanie. Odpowiedzi przeciwbólowej nie uzyskano zaś po podaniu placebo.

Bóle neuropatyczne towarzyszą ogromnej ilości chorób, wliczając w to chorych na cukrzycę, chorobę nowotworową czy stwardnienie rozsiane (SM). Neuropatia jest oporna na leczenie konwencjonalnymi środkami przeciwbólowymi: opiatami czy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. To właśnie dlatego odkrycie naukowców z USA jest tak istotne dla wielu cierpiących z jej powodu pacjentów – daje realną szansę na wygranie walki z doskwierającym bólem.

Recenzja badania opublikowana w British Journal od Clinical Pharmacology stwierdza, że marihuana jest bezpiecznym i efektywnym sposobem leczenia bólu.

Wyniki testów klinicznych opublikowano on-line w The Journal of Pain.

MaxHemp_Divider_Dots
Translate »