Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

Medyczna marihuana a migrenowy ból głowy

MaxHemp_Divider_Dots

Dobra wiadomość dla wszystkich cierpiących na migrenowe bóle głowy: najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Kolorado w USA potwierdziły korzystny wpływ kannabinoidów w leczeniu migren. To kolejne z udowodnionych właściwości medycznych konopi. 

Badacze przebadali grupę ponad 120 osób, którym zalecono terapię kannabinoidami. Wnioski dają nadzieję wszystkim, którzy cierpią z powodu migren. Z badań wynika, że częstotliwość bólów migrenowych spadła u pacjentów o połowę. Badani pacjenci deklarowali również, że odczuwalne w przypadku ataku migreny bóle są zdecydowanie słabsze.

Czy migrena i silny ból głowy to to samo?

Migrena to intensywny, pulsujący i – najczęściej – jednostronny ból głowy, który w zależności od intensywności ataku może trwać od 4 do nawet 72 (!) godzin. Często dolegliwościom bólowym towarzyszą efekty tj. fotofobia (światłowstręt), fonofobia (nadwrażliwość na dźwięki) czy osmofobia (nadwrażliwość na zapachy). Migrenowe bóle głowy występują u 12-28% populacji i częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Najczęstszą przyczyną migreny są zaburzenia neurologiczne, będące wynikiem genetycznej skłonności do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych – może to być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem receptorów kanałów jonowych kory mózgowej, neuronów regulujących przepływ mózgowy lub zaburzeniami w obrębie płynów, które chemicznie stymulują wewnątrzczaszkowe włókna nerwowe.

Istnieje 6 rodzajów migren, klasyfikowanych ze względu na ich przebieg i intensywność:

  • migrena oczna – in. klasyczna; objawia się bólem w oczodołach, a także może powodować utratę ostrości widzenia, a nawet czasową ślepotę,
  • migrena okoporaźna – objawia się opadaniem powiek oraz podwójnym widzeniem,
  • migrena porażenna – in. skojarzona;  może powodować wystąpienie ogniskowych objawów mózgowych tj. parestezja, afazja czy dyzartria, a nawet niedowłady lub napady padaczki Jacksona,
  • stan migrenowy – ból migrenowy występujący ponad 72 godziny, często powodujący silne wymioty,
  • śnieg optyczny – przewlekła aura migrenowa,
  • migrena z aurą – trwa zazwyczaj do 3 godz., może powodować porażenie wzroku, paraliż rąk, nudności, trudności mowy.

Dlaczego marihuana może być pomocna?

Przeciwbólowe właściwości konopi i ich wpływ na redukcję migrenowego bólu głowy może mieć związek z receptorem CB1. To receptor, który wraz z receptorem CB2 tworzy tzw. układ endokannabinoidowy. Według badań naukowców z Kolorado, aktywacja receptora CB1 zmniejsza ilość włókien delta o ponad 19%. Co to właściwie oznacza? Wyjaśnienie, czym są włókna delta, może rozwiązać tę zagadkę: to nerwy, które reagują na zimno, ciśnienie oraz … ostry ból. Aktywacja receptora CB1 obniża ich ilość o blisko 20%, czyli o 1/5 podwyższa próg bólu, a więc poziom jego odczuwania.

To odkrycie to nadzieja dla wszystkich, którzy cierpią z powodu silnego bólu głowy: ciężkie, obciążające organizm leki neurologiczne mają szansę wkrótce zostać zastąpione w pełni bezpiecznymi i legalnymi substancjami zawartymi w konopi. Szansą wydaje się nie tylko stosowanie konopi jako leku na pojawiający się ból, ale również w ramach profilaktyki antymigrenowej.

MaxHemp_Divider_Dots
Translate »