Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

Medyczna marihuana – sposoby podania

MaxHemp_Divider_Dots

Pojęcie „medyczna marihuana” jest ściśle związane z przeznaczeniem, w jakim stosuje się konopie. Technicznie od „marihuany rekreacyjnej” różni ją przede wszystkim czysty skład pochodzący z natury – uprawa odbywa się w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu jest ona wolna od zanieczyszczeń i „polepszaczy”.

Realizację leczniczego potencjału kannabinoidów można osiągnąć na wiele sposobów. Istotna jest forma podania – marihuanę można przyjąć poprzez palenie, waporyzację, przyjmowanie naparów, nalewek, olejów i past, a także stosowanie bezpośrednio na skórę czy w formie spożywczej. Każda z metod ma jednak swoje wady i zalety, dlatego warto je poznać i dobrać najlepszy dla siebie sposób, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt terapeutyczny.

[PALENIE MARIHUANY]

Najbardziej popularna metoda wśród użytkowników rekreacyjnych. Palić można sam susz lub susz zmieszany z tytoniem. Palenie suszu konopnego powoduje szybkie wchłanianie kannabinoidów – efekt jest odczuwalny niemal natychmiast, jednak nie utrzymuje się zbyt długo. Ta forma podania najbardziej popularna jest wśród użytkowników rekreacyjnych oraz pacjentów z dolegliwościami natury psychologicznej, np. odczuwających lęk, niepokój czy chroniczny smutek, a nawet zmagających się z bezsennością. Stosowanie tej metody jest niekorzystne ze względu na efekty uboczne procesu spalania – wydzielanie się niebezpiecznych dla zdrowia substancji smolistych. Alternatywą dla palenia suszu jest jego waporyzacja. 

[WAPORYZACJA SUSZU]

Termin „waporyzacja” oznacza wydzielanie pary wodnej. W kontekście stosowania marihuany w celach medycznych oznacza nic innego, jak podgrzanie suszu do określonej temperatury, co spowoduje odparowanie z nich kannabinoidów i wykonanie inhalacji parą powstałą w tym procesie. Waporyzacja jest skuteczną i zdrowszą alternatywą dla palenia suszu – dzięki niej dostarczamy do organizmu substancje aktywne zawarte w roślinie bez konieczności wdychania duszącego dymu i szkodliwych substancji będących efektem ubocznym spalania. 

Na rynku funkcjonuje wiele urządzeń służących do waporyzacji – tzw. waporyzatorów, urządzeń zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych. Mogą służyć one nie tylko do przyjmowania kannabinoidów pochodzących z marihuany, ale również do inhalacji z innych ziół. Minusem waporyzatorów jest bez wątpienia ich dość wysoka cena. 

[NAPARY I NALEWKI Z KONOPI]

Napary z konopi, czyli tzw. herbatki, mogą być stosowane nawet u dzieci. Choć kannabinoidy rozpuszczalne są w tłuszczach oraz alkoholu i gorąca woda „nie wyciąga” ich z rośliny, doświadczenia pacjentów wskazują na potencjalne korzyści z picia ziołowego napoju. Regularne spożywanie naparów konopnych może uzupełnić podstawową terapię i być traktowane w kategoriach suplementacji. Nie zastąpi jednak innych metod terapeutycznych ze względu na niską skuteczność i bardzo nieprecyzyjne dawkowanie. 

Nalewki konopne mogą być stosowane wyłącznie przez dorosłych pacjentów, którzy oczekują szybkich efektów. Kilka kropel należy wkropić pod język, przytrzymać chwilę i połknąć. Alkoholowe wyciągi z marihuany nie podlegają procesowi trawienia, dlatego trafiają bezpośrednio do krwiobiegu – dając szybki efekt. 

[OLEJE I PASTY Z KONOPI]

Podaje się je doustnie lub w formie czopków i globulek. Podanie doustne może przebiegać poprzez nałożenie dawki produktu pod język lub poprzez połknięcie kapsułki z ekstraktem. Kapsułki z lekiem można bez problemu przygotować samemu – na rynku dostępne są kapsułki żelowe do samodzielnego napełniania

Czopki doodbytnicze lub globulki dopochwowe to prawdopodobnie najbardziej wydajny sposób podania medycznej marihuany. Dzieje się tak za sprawą ominięcia układu pokarmowego. Kannabinoidy dostarczane w formie doodbytniczej lub dopochwowej nie podlegają procesowi trawienia i nie są metabolizowane w wątrobie. Ich przygotowanie nie jest trudne – szczegółową instrukcję można zobaczyć >>tutaj<<

[STOSOWANIE MIEJSCOWE NA SKÓRĘ]

Kannabinoidy, podobnie jak wiele innych substancji, mogą być wchłaniane transdermalnie, czyli przez skórę. W tym celu stosuje się nie tylko balsamy czy maści, ale również coraz popularniejsze na świecie plastry transdermalne. Obserwacje wielu pacjentów wskazują na to, że stosowanie pasty z wysoką zawartością CBD na zmiany skórne powoduje ich szybsze gojenie. Choć jest to metoda bardzo brudząca, wykazuje się jednak bardzo wysoką skutecznością w przypadkach tj. łuszczyca, stany zapalne skóry, grzybica, liszaj. Nie powinno się jednak smarować otwartych ran i świeżych skaleczeń. 

[JEDZENIE]

Coraz popularniejsza forma podania kannabinoidów. Konopie można spożywać na surowo (np. w postaci świeżych, zielonych liści rośliny dodanych do ulubionego koktajlu lub sałatki), można je przetwarzać, aby robić z nich wypieki lub spożywać wyroby konopne tj. mąki, makarony, tłoczone na zimno oleje lub łuskane nasiona, które są świetnym dodatkiem do zdrowych sałatek. Konopna kuchnia jest bardzo zdrowa, lecz nie zastąpi suplementacji. To tylko zdrowy dodatek do optymalnej diety, która jest niezbędna do zachowania lub odzyskania zdrowia. 

MaxHemp_Divider_Dots
Translate »