Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

MaxHemp-Divider-Green-110

20.04 – Święto Marihuany

MaxHemp_Divider_Dots

420 – co to znaczy?

Liczba 420 w popkulturze kojarzona jest z marihuaną i jej palaczami. To jeden z przykładów liczb, które na stałe wpisały się w powszechną świadomość jako symbol. 420 to obok 666 czy 777 prawdopodobnie najbardziej popularny symbol liczbowy na świecie. W krajach anglosaskich zapis dat znacząco różni się od tego, jaki obowiązuje w Polsce i data 20. kwietnia (u nas zapisana w formacie 20.04) zapisywana jest jako 4/20, w skrócie 420. 

Dlaczego 20.04 to Dzień Marihuany?

Wybór 20. kwietnia na Dzień Marihuany jest nieprzypadkowy. Wszystko ma związek z pewną amerykańską historyjką, która przez wielu uznawana jest za rodzaj miejskiej legendy. Jej korzenie sięgają aż 1971 roku, kiedy to grupa nastolatków z kalifornijskiego miasta San Rafael, będąc zagorzałymi fanami palenia marihuany, spotykała się po szkole, aby palić susz konopi indyjskich i … odnaleźć owiane tajemnicą pole marihuany, o którym słyszeli, że jest ukryte gdzieś w okolicy. Młodzież spotykała się o 16:20 (zapis: 4:20 PM), a zwyczajowym miejscem ich zbiórki był pomnik Louisa Pasteura. O tym, że spotykają się akurat danego dnia informowali się poprzez używanie hasła “four-twenty, Louie” lub w skrócie”four-twenty” (4-20). Miejska legenda sprawiła, że niedługo potem 420 stało się symbolem czytelnym dla większości amerykańskich nastolatków – nie tylko w Kaliforni. Liczba-symbol rozprzestrzeniła się wkrótce na cały świat, stając się datą najbardziej kojarzoną z paleniem marihuany. 

420 – fakty i mity

Wokół tego kultowego symbolu narosło – podobnie jak wokół samej marihuany – wiele mitów. Oto kilka z nich:

#1 420 to liczba związków chemicznych zawartych w konopiach indyjskich. Jest to jeden z popularniejszych mitów. Informacja jest nieprawdziwa z dwóch względów: po pierwsze, ilość odkrytych, zbadanych i nazwanych związków szacowana jest na ok. 350; po drugie, sam prof. Raphael Mechoulam, czołowy badacz konopi, a także “ojciec THC” odpowiedzialny za jego odkrycie i zsyntetyzowanie, jako anegdotę lubi opowiadać, że konopie są rośliną tak obfitą w substancje, że wraz ze studentami wymyślił sobie grę w to, kto w danym dniu odkryje ich więcej. Ponoć najlepsi potrafią odkryć ich ponad sto dziennie. Są to jednak związki występujące w tak nieznacznej ilości, że ich znaczenie jest marginalne, dlatego nie nazywa się ani nie bada tych związków. 

#2 Funkcjonariusze amerykańskiej policji stosują kod „420” dla oznaczenia osób, które nielegalnie posiadają, spożywają lub sprzedają marihuanę. To nieprawda. Jeden z prelegentów Międzynarodowej Konferencji “Medyczna marihuana w teorii i praktyce”, były policjant związany z przestępczością narkotykową w Anglii (Neil Woods), zaprzeczył tej informacji. Powołał się również na argument, że kod “420” służy do informowania o zabójstwach. 

#3 420 to symbol marihuany, ponieważ ma związek z datą śmierci Boba Marleya – jamajskiego muzyka, najbardziej znanego z bycia ojcem muzyki reggae i ikoną ruchu Rastafari, w której marihuana uznawana jest za święte Drzewo Życia. Jest to nieprawdą, ponieważ data urodzenia Boba Marleya to 6. lutego 1945 r., a data jego śmierci to 11.05.1981 r.

420 – znaczenie nie tylko rekreacyjne 

Chociaż 420 to symbol palaczy marihuany na całym świecie, Światowy Dzień Konopi, który obchodzimy 20. kwietnia, jest także doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na inne niż rekreacyjne zastosowanie konopi. Mowa oczywiście o użytku medycznym lub profilaktycznym. Warto, aby ten dzień świętować nie tylko atrakcyjnymi akcjami marketingowymi, ale również propagowaniem idei stosowania konopi w celu poprawy zdrowia. Dlatego też postanowiliśmy, że do każdego zamówienia w sklepie internetowym Max Hemp, złożonego dziś (tj. 20.04.2022 od godz. 16:20 do północy!), dołączymy bezpłatny egzemplarz kwartalnika “Medyczna marihuana w teorii i praktyce”. W ten sposób dzielimy się rzetelną wiedzą i przyczyniamy się do wzrostu świadomości w zakresie medycznego potencjału konopi. 

MaxHemp_Divider_Dots
Translate »