Centrum Terapeutyczne Max Hemp
ul. Borowska 242
50-558 Wrocław

Zapraszamy
od poniedziałku do piątku
w godz. 9-17

separator Badanie poziomu wit. D3

Badanie poziomu metabolitu
25(OH)D3 z suchej kropli krwi

Innowacyjna technika analityczna

separator

Na czym polega Badanie Suchej Kropli Krwi?

separator Badanie poziomu wit. D3

Dzięki zastosowaniu tandemowej spektrometrii mas sprężonej z chromatografi ą cieczową (LC-MS/MS) umożliwiamy selektywne, dokładne, ilościowe oznaczenie zawartości metabolitów: 25(OH)D2 , 25(OH)D3 , 3-epi-25(OH)D3 oraz 24,25(OH)2 D3. Niewielka próbka krwi pobierana jest od pacjenta z nakłucia opuszka palca lub płatka ucha; próbka nanoszona jest na bibułę testową, następnie suszona i przekazywana do dalszych badań w laboratorium. Dokładny wynik przekazujemy pacjentowi drogą elektroniczną.

separator Badanie poziomu wit. D3

Witamina D – prawdy i mity

separator

W ostatnich latach jednym z najczęściej polecanych suplementów diety jest witamina D. Ta grupa związków ma niebywały wpływ na nasze zdrowie. Większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, co kryje się właściwie za terminem „witamina D”, i jak jej niedobór faktycznie wpływa na organizm.

separator Badanie poziomu wit. D3

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe była rozpowszechnionym w XIX i XX wieku lekiem na choroby kości (tj. krzywica). Jednak dopiero rozpoczęte w ostatnich latach, szeroko zakrojone badania nad wpływem witaminy D, ujawniły szereg jej innych zastosowań. Poza układem kostnym wpływa ona także na układy: nerwowy, mięśniowy, immunologiczny, krążenia czy rozrodczy. Jej prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne (tj.: łysienie, bielactwo, łuszczyca, choroby tarczycy czy stwardnienie rozsiane), niektóre typy nowotworów (np. rak jelita grubego, prostaty lub sutka), cukrzycę (zarówno typu I, jak i II), choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.

separator Badanie poziomu wit. D3

Warto jednak podkreślić, że pojęcie „witamina D” nie jest terminem jednoznacznym: można wyróżnić wiele jej rodzajów. Kluczowy jest podział ze względu na źródła jej pozyskiwania na: D2 (źródła roślinne i drożdże) oraz D3 (źródła zwierzęce, biosynteza skórna i suplementacja). Metabolizm witaminy D jest bardzo złożony, a w jego efekcie powstaje wiele form o różnorodnym charakterze. Pod względem ilościowym we krwi dominują związki: 25(OH)D2 i 25(OH)D3 (główne prekursory aktywnej formy witaminy D), a także 3–epi–25(OH)D3 oraz katabolit 24,25(OH)2 D3 .

separator Badanie poziomu wit. D3

Każdy z opisanych powyżej parametrów ma zupełnie inne działanie, a niewłaściwy poziom jego stężenia może wynikać z odmiennych przyczyn. Dlatego tak ważna jest jak najbardziej adekwatna ocena ich zawartości. Mimo to jedynym badanym w polskich laboratoriach parametrem jest całkowite stężenie 25(OH)D. Jest ono sumą matabolitów 25(OH)D2 i 25(OH)D3. Metoda ta, obarczona dużym błędem, nie daje pełnego obrazu metabolizmu klinicznego witaminy D.

separator Badanie poziomu wit. D3

Ważne informacje

separator Badanie poziomu wit. D3

Jak się przygotować?

separator Badanie poziomu wit. D3

Aby badanie było prawdziwie miarodajne – należy odstawić dotychczasową suplementację na min. 7 dni. W dniu badania zadbaj o poziom nawodnienia organizmu – szczególnie, jeśli masz problem z gęstą krwią.

Badanie jest bezbolesne i nie wymaga szczególnych przygotowań.

Krew jest pobierana z palca i nanoszona na specjalną bibułę. Zabezpieczona próbka jest wysyłana do specjalistycznego laboratorium.

Badanie nie wymaga rejestracji – wykonasz je u nas codziennie w godz. 9:00 – 17:00.

Cennik:

Badanie 25(OH)D3
80 zł